Krzew agrestu- charakterystyka, odmiany, wymagania, pielęgnacja
Agrest to tradycyjny krzew owocowy coraz częściej uprawiany w ogrodach przydomowych oraz działkowych. Ma niewielkie wymagania i jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Krzew agrestu odznacza się licznymi właściwościami zdrowotnymi, a jego smacznymi owocami można cieszyć się już w czerwcu.
Agrest-charakterystyka
Porzeczka Https://www.podkarpackiesady.pL/20-agresty Agrest określana jest w skrócie agrestem (Ribes uva-crispa) i zaliczana to tej samej rodziny co popularne porzeczki. Obie rośliny należą do rodziny agrestowatych, a w środowisku naturalnym występują w Europie, Azji i Afryce. To krzew owocowy o wzniesionym i pokładającym się pokroju o pędach porośniętych grubymi i ostrymi cierniami. Roślina ta kwitnie od kwietnia do maja, a w tym czasie można podziwiać jej wielobarwne kwiaty. Krzewy agrestu mają duże jagody (inaczej nazywane rodzynkami) w kolorze białym, czerwonym czy żółtym. Najczęściej wykorzystuje się je na różne przetwory.
Krzew agrestu- odmiany
Wśród najpopularniejszych odmian krzewu agrestu wymienia się:
'Invicta'- daje obfite plony, wykazuje się odpornością na amerykańskiego mączniaka agrestu,
'Pax'- posiada niewiele kolców i daje okazałe owoce,
'Biały Triumf'- idealna odmiana na przetwory,
'Resistenta'- agrest obficie owocujący, który tworzy kolczaste pędy,
'Czerwony Triumf'- odmiana o pięknych czerwonych owocach.
Krzew agrestu- wymagania uprawowe
Sadzonki agrestu rosą dobrze na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Dobrze jeśli wybrane miejsce jest osłonięte przed zimnymi wiatrami. Polecane są zwłaszcza lokalizacje równinne i zbocza lekkich wzniesień o wystawie zachodniej czy południowo-zachodniej. Krzewy agrestu lubią gleby piaszczysto-gliniaste albo gliniaste, bogate w składniki pokarmowe. Podłoże powinno być właściwie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie.
Jak pielęgnować krzew agrestu?
Krzak rodzynki może sprawiać pewne trudności przy pielęgnacji, z uwagi na wiele występujących na nim pędów kolców. Czynności pielęgnacyjne łatwiej wykonuje się na odmianach piennych czy też odmianach bezkolcowych. Po posadzeniu roślinę należy przyciąć, zostawiając na każdym pędzie po 2-3 oczka skierowane na zewnątrz agrestu. Należy pamiętać o przycinaniu starszych pędów (powyżej 5 lat) oraz usuwaniu tych złamanych i chorych. Cięcie prześwietlające pozwala na szybszy rozwój nowych pędów. Agrest wymaga regularnego podlewania, trzeba jednak zachować umiar, aby czasem nie przelać krzewu. Istotne jest też systematyczne odchwaszczanie i ściółkowanie. Warto też nawozić roślinę nawozami mineralnymi czy obornikiem. Gałązki krzaku rodzynki mają tendencję do pokładania się, co oczywiście odbija się niekorzystnie na zdrowotności oraz właściwym dojrzewaniu owoców. Aby tego uniknąć, warto wybierać odmiany szczepione, pienne. Należy pamiętać, aby po zasadzeniu rośliny przywiązać ją do palika. Ochroni ją to przed ewentualnym złamaniem krzewu.
Agrest- właściwości zdrowotne
Agrest jest cennym źródłem witaminy C, a także w mniejszym stopniu witaminy A, B i P. W jego rodzynkach znajduje się też sporo minerałów, potas, sód, magnez, fosfor, wapń i żelazo. Bogaty skład owoców wpływa pozytywnie na ludzki organizm, gdyż zmniejsza poziom cholesterolu, przeciwdziała anemii, wzmaga apetyt, poprawia przyswajanie pokarmów, ponadto ma właściwości przeczyszczające i żółciopędne. Wspiera też układ mięśniowy i kostny, a także obniża ciśnienie krwi i pobudza przemianę materii. Różne odmiany sadzonek agrestu znaleźć można w sklepie https://www.podkarpackiesady.pl/20-agresty.