poziomki

Rozpoczynając przygodę z ogrodnictwem nie można pominąć tematu sadzonek poziomek i truskawek

Ze szczególnym uwielbieniem warto zwrócić się ku zapachowi dzikiej polany, jakim emanują stare odmiany poziomek. Te małe rośliny potrafią wprowadzić do naszego ogródka tyle radości, ile tylko pozwoli czytaj więcej »

Borówka amerykańska

Odkrywanie cudownych właściwości borówki amerykańskiej

Kiedy mamy do czynienia z borówką amerykańską, przed nami otwiera się bogactwo niezwykłych zalet. To nie tylko pyszny owoc, ale też prawdziwa skarbnica zdrowia, która kryje w sobie cenne dla naszego czytaj więcej »

borówka amerykańska

Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej krok po kroku

Uprawa borówki amerykańskiej rośnie z roku na rok, nic w tym dziwnego, ponieważ jest to roślina dość łatwa w uprawie i plonuje znakomicie. Ciemne owoce typu jagoda, są nie tylko bardzo smaczne, ale r czytaj więcej »

Agrest

Krzew agrestu- charakterystyka, odmiany, wymagania, pielęgnacja

Agrest to tradycyjny krzew owocowy coraz częściej uprawiany w ogrodach przydomowych oraz działkowych. Ma niewielkie wymagania i jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Krzew agrestu odznacza się licznym czytaj więcej »

 

Krzew agrestu- charakterystyka, odmiany, wymagania, pielęgnacja

Agrest to tradycyjny krzew owocowy coraz częściej uprawiany w ogrodach przydomowych oraz działkowych. Ma niewielkie wymagania i jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Krzew agrestu odznacza się licznymi właściwościami zdrowotnymi, a jego smacznymi owocami można cieszyć się już w czerwcu.

Agrest-charakterystyka

Porzeczka Https://www.podkarpackiesady.pL/20-agresty Agrest określana jest w skrócie agrestem (Ribes uva-crispa) i zaliczana to tej samej rodziny co popularne porzeczki. Obie rośliny należą do rodziny agrestowatych, a w środowisku naturalnym występują w Europie, Azji i Afryce. To krzew owocowy o wzniesionym i pokładającym się pokroju o pędach porośniętych grubymi i ostrymi cierniami. Roślina ta kwitnie od kwietnia do maja, a w tym czasie można podziwiać jej wielobarwne kwiaty. Krzewy agrestu mają duże jagody (inaczej nazywane rodzynkami) w kolorze białym, czerwonym czy żółtym. Najczęściej wykorzystuje się je na różne przetwory.

Krzew agrestu- odmiany

Wśród najpopularniejszych odmian krzewu agrestu wymienia się:

'Invicta'- daje obfite plony, wykazuje się odpornością na amerykańskiego mączniaka agrestu,

'Pax'- posiada niewiele kolców i daje okazałe owoce,

'Biały Triumf'- idealna odmiana na przetwory,

'Resistenta'- agrest obficie owocujący, który tworzy kolczaste pędy,

'Czerwony Triumf'- odmiana o pięknych czerwonych owocach.

Krzew agrestu- wymagania uprawowe

Sadzonki agrestu rosą dobrze na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Dobrze jeśli wybrane miejsce jest osłonięte przed zimnymi wiatrami. Polecane są zwłaszcza lokalizacje równinne i zbocza lekkich wzniesień o wystawie zachodniej czy południowo-zachodniej. Krzewy agrestu lubią gleby piaszczysto-gliniaste albo gliniaste, bogate w składniki pokarmowe. Podłoże powinno być właściwie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie.

Jak pielęgnować krzew agrestu?

Krzak rodzynki może sprawiać pewne trudności przy pielęgnacji, z uwagi na wiele występujących na nim pędów kolców. Czynności pielęgnacyjne łatwiej wykonuje się na odmianach piennych czy też odmianach bezkolcowych. Po posadzeniu roślinę należy przyciąć, zostawiając na każdym pędzie po 2-3 oczka skierowane na zewnątrz agrestu. Należy pamiętać o przycinaniu starszych pędów (powyżej 5 lat) oraz usuwaniu tych złamanych i chorych. Cięcie prześwietlające pozwala na szybszy rozwój nowych pędów. Agrest wymaga regularnego podlewania, trzeba jednak zachować umiar, aby czasem nie przelać krzewu. Istotne jest też systematyczne odchwaszczanie i ściółkowanie. Warto też nawozić roślinę nawozami mineralnymi czy obornikiem. Gałązki krzaku rodzynki mają tendencję do pokładania się, co oczywiście odbija się niekorzystnie na zdrowotności oraz właściwym dojrzewaniu owoców. Aby tego uniknąć, warto wybierać odmiany szczepione, pienne. Należy pamiętać, aby po zasadzeniu rośliny przywiązać ją do palika. Ochroni ją to przed ewentualnym złamaniem krzewu.

Agrest- właściwości zdrowotne

Agrest jest cennym źródłem witaminy C, a także w mniejszym stopniu witaminy A, B i P. W jego rodzynkach znajduje się też sporo minerałów, potas, sód, magnez, fosfor, wapń i żelazo. Bogaty skład owoców wpływa pozytywnie na ludzki organizm, gdyż zmniejsza poziom cholesterolu, przeciwdziała anemii, wzmaga apetyt, poprawia przyswajanie pokarmów, ponadto ma właściwości przeczyszczające i żółciopędne. Wspiera też układ mięśniowy i kostny, a także obniża ciśnienie krwi i pobudza przemianę materii. Różne odmiany sadzonek agrestu znaleźć można w sklepie https://www.podkarpackiesady.pl/20-agresty.