Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej krok po kroku
Uprawa borówki amerykańskiej rośnie z roku na rok, nic w tym dziwnego, ponieważ jest to roślina dość łatwa w uprawie i plonuje znakomicie. Ciemne owoce typu jagoda, są nie tylko bardzo smaczne, ale również niezwykle zdrowe. Zawierają dużo przeciwutleniaczy, witamin oraz są źródłem wartościowego błonnika. W celach kulinarnych wykorzystywane są głównie jako owoce deserowe, jedzone na surowo. Sadzonki borówki amerykańskiej doskonale rosną w przydomowych ogrodach, na działkach oraz w jagodnikach. Jak uprawiać tę roślinę?
HTTPS://www.podkarpackiesady.pl/21-borowki-amerykanskie borówka amerykańska — uprawa i wymagania
Sadzonki borówki dorastają do dwóch metrów wysokości. Docelowa wielkość krzewu zależy od odmiany oraz od zabiegów pielęgnacyjnych. Borówka wymaga gleby lekko kwaśnej, optymalne pH do uprawy tej rośliny to około 5,5. Zbyt wysoki odczyn podłoża hamuje wzrost krzaczków borówki, a liście zaczynają żółknąć. Roślina wymaga gleby żyznej, która zasobna jest w substancje pokarmowe, przed posadzeniem borówki, warto użyźnić glebę, np. dodając do dołka pod borówki kompostu lub innego nawozu organicznego.
Krzewy borówki amerykańskiej powinny rosnąć w miejscu zacisznym, słonecznym. Odsłonięte stanowisko może powodować przemarzanie pąków podczas mroźnych i wietrznych dni. Sama roślina jest jednak dość odporna na polskie warunki klimatyczne. Młode sadzonki borówki można jednak osłaniać na zimę np. przy użyciu agrowłókniny.
Roślina ma dość duże zapotrzebowanie na wodę, jest to związane z dość płytkim systemem korzeniowym borówki. Krzewy borówki powinny być regularnie nawadniane, jest to szczególnie istotne zaraz po posadzeniu młodych roślin oraz w czasie upalnych, suchych dni.
Nawożenie i dokarmianie borówki
Rośliny są dość żarłoczne, a optymalne dawki nawozów przyczyniają się do zwiększenia plonowania roślin oraz zwiększają odporność na czynniki stresowe, jakimi są choroby, susza oraz atak szkodników. Nawozy dedykowane dla borówki amerykańskiej dostarczają niezbędnych składników pokarmowych, ale również pomagają utrzymać prawidłowy odczyn podłoża. Niedobory składników pokarmowych mogą objawiać się szeregiem chorób fizjologicznych – są to nienaturalne wybarwienia liści, zrzucanie kwiatów i zawiązków owoców. Krzewy borówki amerykańskiej można nawozić w sezonie przy pomocy obornika granulowanego lub kompostu.
Borówka — sadzonka w przydomowym ogrodzie
Sadzonki borówki amerykańskiej umieszcza się we wcześniej przygotowanych dołkach. Podłoże można wzbogacić kwaśnym torfem, który stworzy dla rozwijających się korzeni doskonałe środowisko. Warto zadbać również o odpowiednią rozstawę między roślinami – około 1 m. Między rzędami powinno się zostawiać około 3 m. Taka rozstawa zapewni borówce właściwą przestrzeń do wzrostu, a sadownikowi ułatwi zabiegi pielęgnacyjne oraz zbiór owoców. Glebę wokół krzewów borówek warto ściółkować. Do tego zabiegu najlepiej jest używać kory sosnowej lub trocin, które pochodzą z drzew iglastych. Ściółkowanie ma wiele zalet – jedną z nich jest obniżanie odczynu podłoża, a drugą ograniczanie rozwoju chwastów w jagodniku.
borówka amerykańska jest rośliną, którą warto regularnie przycinać. Wpływa to nie tylko na wygląd krzewów, ale również poprawia plonowanie, nadaje roślinie odpowiedni kształt i jest zabiegiem chroniącym przed chorobami. Po 5 latach po posadzeniu należy skracać najstarsze i nader zagęszczone pędy owocujące. Co roku powinno się wycinać gałęzie połamane, suche oraz z wyraźnymi oznakami chorobowymi.
Wybierając sadzonki borówki amerykańskiej, trzeba zwrócić uwagę na ich jakość oraz wiek. Warto stawiać na sprawdzonych producentów, którzy oferują wysokiej klasy, zdrowie rośliny. Wiele cennych odmian borówki można znaleźć w sklepie internetowym.